ÅKDYNA, Skåne, Harjagers härad, före år 1800, röllakan, arabeskmönster, märkt PMS och KBD i väven, bakstycke av smalrandig inslagsrips i ylle, kavelfrans, 105 x 53 cm; slitage och lagningar PROVENIENS: Ur Per-Axel Hyltas (1930) samling: P-A Hylta antikhandlare, samlare och författare till boken Skånsk allmogekonst (2013) LITTERATUR: Avbildad Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län, i bild och text utgifven af Malmöhus Läns Hemslöjdsförening, Malmö 1916-23, häfte 4, pl. 178 Jmf Viveka Hansen, Swedish Textile Art, Traditional Marriage Weavings from Scania, The Khalili Collection, London 1996, pl. 57 Jmf Viveka Hansen, Textila kuber och blixtar, Rölakanets konst- och kulturhistoria, Kristianstad 1992, pl. 48