ALVAR AALTO fåtölj nr 31, O.Y Huinekalu- Ja Rakennutötehdas AB licenstillverkad av Aalto Design i Hedemora, björk och laminat av polerad masurbjörk, höjd 63 cm; smärre slitage, något skev, tre mindre hål borrade i fronten PROVENIENS Åke Bergkvist, fabrikschef på Artek i Hedemora. HISTORIK Modellen formgiven för Paimio Sanatorium, Finland 1932.