ANDERS ZORN 1860-1920 Kyrkfolk Signerad Zorn. Akvarell på papper, 188 x 82 cm. Förlaga till textil vävd genom Agnes Brantings försorg på textilateljén Licium av Karin Nilsson till Stockholmsutställningen 1909. Akvarellen är en av tre delar, de övriga benämnda Bröllopståg och Till dans, som går tillbaka på en stor skärm som Zorn utförde 1892 och finns i Stora salen på Zorngården i Mora.