ANDERS ZORN 1860-1920 Mora kyrka Olja på pannå, 10 x 17 cm. Utförd 1890 PROVENIENS Operasångaren Jean-Baptiste Faures samling, Paris Ingenjör Ivar Kreuger, Stockholm Svensk-Franska Konstgalleriet, Collection Ivar Kreuger, Stockholm 1932, auktionskatalog 10, nr 27 Inköpt av byggmästare Oskar Hegert, Mora, för 1.000 kr LITTERATUR Tor Hedberg: Anders Zorn 20 målningar från J.B. Faures samling