Auktionsarchiv: Los-Nr. 3034

Anders Zorn, Beduinflicka

Fine Art & Antiques
09.06.2014 - 12.06.2014
Schätzpreis
300.000 SEK - 400.000 SEK
ca. 44.853 $ - 59.805 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 3034

Anders Zorn, Beduinflicka

Fine Art & Antiques
09.06.2014 - 12.06.2014
Schätzpreis
300.000 SEK - 400.000 SEK
ca. 44.853 $ - 59.805 $
Zuschlagspreis:

ANDERS ZORN 1860-1920 Beduinflicka Signerad och daterad Zorn -86. Akvarell på papper, 30,5 x 22 cm. Utförd i Konstantinopel senvintern 1886. . LITTERATUR Gerda Boëthius: Zorn, Stockholm 1949, katalogiserad under år 1886 på sidan 541 Hans Henrik Brummer: Självbiografiska anteckningar, Stockholm 1982, omnämnd sidan 182 Hans Henrik Brummer: Zorn MCMLXXXIX, Stockholm 1989, sidan 81, avbildad på samma sida Hans Henrik Brummer: Till ögats fröjd och nationens förgyllning - Anders Zorn Stockholm 1994, omnämnd på sidan 99, avbildad på sidan 102 Birgitta Sandström: Zorn och Orienten, Zornsamlingarna, Mora 2000, omnämnd och avbildad på sidan 17, samt omnämnd sidan 19 . I oktober 1885 äger vigseln mellan Anders Zorn och Emma Lamm rum i Stockholm. Bröllopsfesten på Hotell Phoenix var mycket lyckad, Carl Larsson sjöng om det härliga jägarlivet och Ernst Josephson deklamerade en egen dikt till brudparets ära. En lång och mycket innehållsrik bröllopsresa stod snart för dörren. Den gick österut, till Tyskland, Österrike, Ungern, Rumänien och så småningom, i december 1885, till Konstantinopel. Anders Zorn skriver i sina anteckningar: . "Åh, jag skall aldrig glömma mitt uppvaknande på morgonen vid inloppet till Bosporen. Vi hade lämnat ett landskap täckt med alnsdjup snö och -15 grader och såg nu ut över grönskande stränder och vita minareter belysta av morgonsolen." . Anders och Emma Zorn skulle stanna i Konstantinopel i drygt fyra månader. Att vistelsen blev så lång berodde delvis på en allvarlig tyfoidfeber som drabbade Anders i början av februari 1886. För Anders Zorn var upplevelserna på resorna alltid värda att notera. I sina självbiografiska anteckningar beskriver han ingående olika minnen i form av situationer, händelser och möten med traktens människor av alla de slag. Men Zorn var inte bara en tillfällig gäst i ett främmande land, han var framför allt en yrkesman vars uppgift var att utföra bilder från de skilda och ibland avlägsna hörn av världen som han besökte med sin hustru. . I Konstantinopel skapade Anders Zorn ett helt litet porträttgalleri av flickor från de mest skiftande sociala skikt. Det var just den orientaliska kvinnan som fångade hans intresse, men det var inte helt lätt för konstnären att skaffa modeller. I flera fall var det Emma som fick agera modell, bland annat i Sovande odalisk och Turkisk dam med slavinna. Zorn gick själv på basarerna för att köpa lämplig utstyrsel till sin hustru. Men den intagande beduinflickan är säkert en äkta turkisk flicka från Konstantinopel.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 3034
09.06.2014 - 12.06.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 3034
09.06.2014 - 12.06.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407