ANDERS ZORN 1860-1920 Porträtt föreställande bankdirektör Carl Jonsson Signerad och daterad Zorn 1917. Olja på duk, 100 x 73 cm. . PROVENIENS Diskontobanken Göteborgs Enskilda Bank . LITTERATUR Gerda Boëthius: Zorn - Tecknaren - Målaren - Etsaren - Skulptören, Stockholm 1949, omnämnd i verkförteckningen sidan 554 under år 1917