UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI, antikt, 1800-tal, av fem sammansydda våder, silkebroderi på naturvitt linne, mittfältet med blad- och blomrankor i rött, grönt, blått och gult, bred bård med stora stiliserade blomhuvuden i rött, blått och gult, 225 x 157cm; senare uppfodring, fläckar, smärre slitage och lagningar AN ANTIQUE UZBEKIAN SUZANI EMBROIDERY, the natural ground embroidered with flowerheads and vines, 229 x 163 cm; later lining, stains, minor wear and repairs