ARMLÄNSSTOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21), dubbelsignerade ES, båda med Stockholms stolmakarämbets sigill, träskuren dekor och pastellage, armlän med volutformade avslut, sarger med lagerstav, framben med överkragning, bladhölstrade kannelerade framben, sabelformade bakben, målade i pärlgrått; smärre lagningar LITTERATUR: Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, jämför närmast identiska stolar sidan 246