ARMLÄNSTOL, högklassigt arbete i senempire, sannolikt Tyskland, K.F. Schinkels art, fanerad med mahogny med blindträ i rödbok, delvis massiv mahogny, träskuren dekor, konturerat rygglän med armlän i form av örnhuvuden, hörnanfanger med palmetter, svarvade framben med godronnering, sabelformade bakben, avslutande hjultrissor i mässing; smärre slitage, obetydliga torrsprickor