Auktionsarchiv: Los-Nr. 61

Armlänstolar, empire, af Ugglas

Schätzpreis
100.000 SEK - 125.000 SEK
ca. 10.883 $ - 13.604 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 61

Schätzpreis
100.000 SEK - 125.000 SEK
ca. 10.883 $ - 13.604 $
Zuschlagspreis:

Objektsbeskrivning ARMLÄNSTOLAR för PEHR GUSTAF af UGGLAS, ett par, högklassiga stockholmsarbeten i empire, fanerade med mahogny, stomme i furu, brännförgyllda beslag av brons och mässing, uppsvängd rygg med volutformade avslut, svängda armlän med platta, fronten med palmett och fleurong, sidorna med rundad sarg med matterade och polerade brännförgyllda beslag av hög kvalitet i form av Medusa Rondanini utförda i Fredric Ludvig Rungs art, benanfanger med fleuronger, främre benen i fyrkantig pelarform, bakbenen sabelformade, handvävd tagelklädsel från Le Crin, sitthöjd 45 cm; smärre lagningar, enstaka mindre fanérskador, två mindre beslag kompletterade PROVENIENS: Greve Pehr Gustaf af Ugglas (1784-1853), fastigheten Drottninggatan/hörnet Lilla Vattugränd, kvarteret Björn, Stockholm därefter enligt uppgift i arv till Forsmarks herrgård, Forsmarks socken, Stockholms län LITTERATUR: Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 33, jämför bord i Gustav IV Adolfs konseljsal, utfört av Gottlieb Iwersson 1796, sidan 131 & katalognr 13, jämför fåtöljer av Ephraim Ståhl; sidan 175, jämför fåtöljer på Skottorps slott Karl Johanstidens konst, Lund 1999, sidan 292, jämför armlänstolar på Sperlingsholm och Skottorp OTRYCKTA KÄLLOR: Svea Hovrätt, Adliga bouppteckningar, SE/RA/420422/01/E IX b/286 (1853), bildid: C0100894_00189, avseende Pehr Gustaf af Ugglas bouppteckning Efter fadern, Samuel af Ugglas död 1812, övertogs fastigheten på Drottninggatan av sonen Pehr Gustaf af Ugglas. Genom att jämföra bouppteckningarna mellan far och son framgår att flera inventarier behållits eller ändrat placering i rumsfilerna. Flera nyförvärvade möblemang har också tillkommit för att uppdatera det sengustavianska hemmet till den nya empirestilens formspråk. Av bouppteckningen från 1853 framgår att Pehr Gustaf af Ugglas hem var minst lika rikt möblerat och kostbart inrett som på fadern Samuels tid. Sannolikt stod armlänstolarna i Excellensens Salon, där "1 Meubel bestående af 1 Soffa, 4 Fauteuiller och 8 Stolar af Mahogny, klädd med rödt och svart Cattun" finns upptagna till ett belopp om 100 Rdr. Denna möbel är den mest påkostade och med tanke på armlänsstolarna exklusiva utformning bör antalet varit begränsat. Så småningom ska sittmöblerna genom arv hamnat på Forsmarks herrgård, som utgjorde kronan i Samuel af Ugglas imperium. I Slott och herresäten från 1967 omnämns ett gästrum på Forsmark med Karl Johan-möbel och släktporträtt på väggarna. Herrgården beboddes av familjen af Ugglas fram till 1980. Det närmast jämförbara inom svensk möbeltillverkning, utanför de kungliga slotten, är salongsmöbeln till Röda salongen på Skottorps slott, som ritades av arkitekten Carl Fredrik Sundvall för kommersrådet Peter Möller. Dessa kraftfulla sittmöbler, fanerade i mahogny, har en uttalad känsla av den i vardagligt tal kallade Karl Johan-stilen. Auktionens stolar har en mer internationell prägel och suverän formgivning som närmast för tankarna till tronstolar. Ursprunget till designen kan man ana i Ephraim Ståhls sengustavianska armlänstolar, utförda i mahogny, som återfinns på Sperlingsholm och Prins Eugens Waldemarsudde. En reminiscens, om än från 1796, är det av Louis Masreliez ritade konseljbordet för Gustav IV Adolfs konseljsal, vilket utfördes av Gottlieb Iwersson och Jean Baptiste Masreliez Värt att notera är de rundade sargerna med utsökt brännförgyllda bronsbeslag av Fredric Ludvig Rung, vilka i Masreliez originalritning direkt ansluter till Medusa Rondanini-beslagen på auktionens stolar.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 61
10.06.2020
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 61
10.06.2020
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407