AXEL EINAR HJORTH, karmstolar, 1 par, Nordiska Kompaniet 1930, förnicklat stålrör, klädda i svart tagel, pärlspikning, höjd 82 cm; slitage och skador PROVENIENS: Konditori Tösse, Banérgatan 7, Stockholm.