AXEL EINAR HJORTH, "Sibylla", byrå, Nordiska Kompaniet, 1930-tal, bemålat furu i mintgrönt och grått, tre lådor samt uppsats med fyra mindre lådor, brickmärkt AB Nordiska Komapinet, höjd 80, 55 x 46 cm; smärre slitage, påbättrad LITTERATUR Jämför Christian Björk, Thomas Ekström & Eric Ericson, Axel Einar Hjorth: möbelarkitekt, Signum, Stockholm, 2009, s. 115.