Auktionsarchiv: Los-Nr. 3179

Axel Fridell, Interiör med docka

Fine Art & Antiques
09.06.2014 - 12.06.2014
Schätzpreis
50.000 SEK - 60.000 SEK
ca. 7.475 $ - 8.970 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 3179

Fine Art & Antiques
09.06.2014 - 12.06.2014
Schätzpreis
50.000 SEK - 60.000 SEK
ca. 7.475 $ - 8.970 $
Zuschlagspreis:

AXEL FRIDELL 1894-1935 Interiör med docka I Signerad A. Fridell. Olja på pannå (ek), 41 x 32 cm. Utförd 1923 alt 1924 Målningen är intygad av Karl Haskel. Intyg medföljer. . Vilhelm Hammershøis fridfulla och harmoniska interiörer i olja gjorde tidigt intryck på Axel Fridell Redan under elevåren, hösten 1914, gör den unge Fridell sin första resa till Köpenhamn och kommer i kontakt med Hammershøis måleri och Eckerbergsskolan. I april 1918 gör han ett nytt besök i Köpenhamn och samlar på sig intryck från det danska 1800-talsmåleriet. Men det skulle dröja några år innan grafikern Axel Fridell ger uttryck för denna inspiration och skapar sin egenartade stil som målare. Sommaren 1923 återvänder han från Paris till Falun. Det är här och nu i sin barndoms hemstad som Fridell under 1923-24 målar en serie interiörer utförda i olja på ekpannå. Motiven är hämtade från Hans Johansson-Norsbos hem på Åsgatan 27. Som rekvisita använder Fridell bland annat dockor och musikinstrument från pantbanken där hans far vid denna tid var föreståndare. Han varierar sedan rekvisitan och måleriet på ett lekfullt sätt mellan pannåerna. I Moderna Museets samlingar ingår målningen "Interiör med docka". Katalognumret är målat på samma typ av ekpannå, är mer skissartad och skiljer sig på några detaljer. Det talar för att det handlar om en förlaga eller första version - en uppfattning som Karl Haskel, Sveriges ledande expert på Axel Fridells konstnärskap, utvecklar i sin bedömning. . "Jag vill betrakta denna målning som en första, inte fullt utarbetad version av 'Interiör med docka', utförd av Axel Fridell 1923 alt. 1924", skriver Karl Haskel. . I Waldemarsuddes samlingar ingår ytterligare en version av motivet - "Interiör med två dockor" - utförd 1924. Gemensamt för alla tre nämnda målningarna är att Fridell har stått eller suttit på samma plats i rummet, och riktat in sig på exakt samma sätt mot väggen med kakelugnen. Rekvisitan har flyttats något och kompletterats. . Axel Fridells produktion av oljemålningar är liten och mycket exklusiv. De relativt få gånger som målade verk dyker upp på auktion väcker de, med all rätt, stort intresse.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 3179
09.06.2014 - 12.06.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 3179
09.06.2014 - 12.06.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407