AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN 1868-1925 Bröllop Skulpturgrupp bestående av fem figurer samtliga handsignerade Axel Petersson samt stämpelsignerade Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn. Snidat och delvis bemålat trä, höjd 25-26 cm. . Det är för sina grupper, flerfiguriga skildringar ur allmogens liv, som konstnären är mest känd, men dessa visar mindre folkets dagliga slit än de markanta tilldragelserna i dess "liv från vagga till grafven (eller från Kurtis till Lösöreauktion) ", för att citera hans egna ord. Karaktärerna i bröllopsgruppen är lika fixa som rolltyperna ur commedia dell´arte: prästen är en ecklesiastisk robot, brudgummen ett resignerat offerlamm och bruden en belåten triumfator som håller sin brudbukett som ett segertecken. Bakom blommorna söker hon dölja att hon själv gått i frukt. Ur Gunnar Jungmarker: Axel Petersson Döderhultarn, 1969 . PROVENIENS Nils Mölstad samling, Helsingborg Svensk privatsamling