BALJFÅTÖLJER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, tillskrivna Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21), träskuren dekor och pastellage, rygglän med dukatornamentik och löpande hund, lejonmaskaroner, sarger med bladstav, hörnfleuroner, sabelformade bak- och framben, bemålade och bronserade, stämplade Biby Fideikommiss; slitage, enstaka bristningar, smärre dekorskador PROVENIENS: Biby Fideikommiss, Gillberga socken, Södermanlands län LITTERATUR: Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Södermanland, Stockholm 1908, avbildade i förmaket sidan 170 Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, jämför snarlika baljfåtöljer av Ephraim Ståhl sidan 228ff