BANKETTER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, Ephraim Ståhls krets, dekoren delvis träskuren och pastellage, i form av bladstav, hörnfleuroner, bladhölstrade och kannelerade ben, bemålade; dekorskador, smärre skador PROVENIENS: Bergsingenjör Bengt Kjerrman, Långshyttan