BERGERER, ett par, parisarbeten i empire, i kretsen av Jacob Frères, i den egyptiserande stilen, stomme av bok, fanerad och massiv mahogny, skulpterad dekor av sfinxhuvuden och tassfötter; smärre slitage LITTERATUR: Christie's, Important mobilier et objets d'Art, Paris, 17 December 2003, Sale 5070, lot 196, jämför mycket snarlik bergère stämplad Jacob Frères