Fanerat med mahogny. Bord med inredd låda. Kopplade ben med skuren dekor på krysset. Förgyllda beslag. Längd 55, bredd 37, höjd 75 cm. Signerat med etikett i lådan. Nyckel medföljer. Nyckel finns.
An Empire mahogny table by Johan Öman Stockholm 1815-33.
Length 55, height 37, height 75 cm.