BORDSLAMPOR, ett par, Louis-Phillipe, Frankrike, parställda, brännförgylld och mörkpatinerad brons, postament med palmetter och akantusdekor, krönande klot med stående backantinna och backant med vinkopp och vindruvsklasse, höjd 83,5 cm; smärre repor, delvis ompatinerade, konverterade kandelabrar