BORDSPENDYL, stockholmsarbete i empire, signerad Hedström Stockholm (Ephraim H., urmakare i Stockholm 1775-1816), matterad och polerad brännförgylld brons, rak form med sidokonsoler, fronten med dekor av Amors båge, koger och pilar, krönt av sittande pojke, sidorna med lagerkransar och dansande figurer, halvslag, höjd 45,5 cm