BORDSSKIVA PIETRA DURA, 1700-tal, Italien, carraramarmor med inläggningar av olikfärgad marmor i form av listverk, mitten med kompassros, senare underrede i järnsmide och mässing, höjd 49, 127 x 77 cm; slitage och skador PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2010, nr 2584