BYRÅ, gustaviansk, sannolikt 1780-tal, av Nils Johan Asplinds verkstad i Falun (hallrättsmästare och hovmålare i Falun 1785-1820), imitationsmålad i valnöt, plommon och färgad björk, målade blomsterfestoner och hängen, snedställda hörn, benen med imiterade fothylsor, kolmårdsmarmorimiterad skiva med hålkäl, höjd 84,5, 94 x 54,5 cm; smärre retuscher PROVENIENS: Svenska Rum Antik, Stockholm LITTERATUR: Lars Ljungström: Georg Haupt - Gustav III:s hovschatullmakare, Stockholm 2006, jämför byrå i Kungl. Husgerådskammaren, HGK 549, sidan 155 Bengt Nyström, red.: Svenska möbler - under femhundra år, Stockholm 2008, jämför byrå i Nordiska Museets samlingar, sidan 136 Export prohibition Changes