BYRÅ med uppsats, stockholmsarbete i senbarock, Johan Hugo Fürlohs krets, fanerad med valnöt, svängd form, förgyllda beslag, draghandtag med rocailler, bevingade nyckelskyltar med rocailler och voluter, utdragbar skrivskiva, märkt med fraktetiketter Stockholm Central, Göteborg, Fr. Norrviken, höjd 99, 120 x 63 cm; renoverad, fanerskador, uppsatsens lådor omarbetade PROVENIENS: Inköpt på Molvidsons Antikhandel, Stockholm Arkitekten Ture Ryberg (1888-1961), Stockholm