BYRÅ, sengustavianskt stockholmsarbete, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809/ca. 1819), signerad ASL, Stockholms hallstämpel 1784, fanerad med mahogny, lister och beslag av mässing, övre lådan med lådinredning, skiva av cararramarmor, höjd 84, 91 x 51,5 cm; mindre list saknas PROVENIENS: Fröken Elsa Rubin, Lindesberg