Auktionsarchiv: Los-Nr. 2102

Byrå, sengustaviansk, av rådman Asplinds verkstad

Fine Art & Antiques
09.06.2014 - 12.06.2014
Schätzpreis
150.000 SEK - 175.000 SEK
ca. 22.426 $ - 26.164 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 2102

Fine Art & Antiques
09.06.2014 - 12.06.2014
Schätzpreis
150.000 SEK - 175.000 SEK
ca. 22.426 $ - 26.164 $
Zuschlagspreis:

BYRÅ, sengustaviansk, av Nils Johan Asplinds verkstad i Falun (hallrättsmästare och hovmålare i Falun 1785-1820), stommen sannolikt utförd av snickarna Dehlin & Nordenlund i Dalarna, övre lådförstycke och sidor med polykromt målade bårder i pompejansk stil i Louis Masreliez art, motiv av växtormamentik i voluter, palmetter, centralt placerade ymninghetshorn och fågel med utslagna vingar, blomsterurnor med ormar, mahognyimitationsmålad i engelskt rött, romboida nyckelskyltar i mässing med spår av blå bemålning, benen med skurna guttæ, lådor och blindträ numrerade 4, 5, 6 med rödkrita, carraramarmorimiterad skiva, höjd 84,5, 94 x 54,5 cm; en sida med torrspricka, retuscher LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, jämför skurna dekorer på benen sidan 49 Jane Fredlund: Stilguiden - möbler & inredning 1700-2000, Stockholm 2006, jämför sengustaviansk byrå av Asplinds verkstad i Nordiska Museets samlingar sidan 98 Märta Holkers: De svenska antikviteternas historia, Stockholm 2007, jämför snarlik byrå signerad på tryckt etikett sidan 142, jämför målade väggfält och paneler av Asplind i Landshövdingens residens i Falun sidan 194f Dekorationsmålaren Nils Johan Asplind föddes 1756 i Västergötland och utbildade sig vid Konstakademien i Stockholm. 1785 sökte han burskap i Falun för att försörja sig såsom ornamentsmålare under stadens hallrätt. 1806 titulerades Asplind rådman och målare, senare även hovmålare. Tillsammans med snickarna Dehlin & Nordenlund skapade han gustavianska och sengustavianska möbler, rikligt dekorerade enligt tidens mode. Asplinds förmåga att översätta intarsiamöblernas dekorer till imitationsmåleri var uppskattad såväl runtom i på bruksherrgårdarna i trakten som i Stockholm. På Stockholms slott återfinns ett antal av Asplinds gustavianska byråer i Husgerådskammarens samlingar. I den aktuella byrån har Asplind sannolikt inspirerats av Louis Masreliez pompejanska förlagor, på samma sätt som när han målade interiören i Landshövdingens residens i Falun. Kanske var också Gustaf Adolph Ditzingers högklassiga intarsiamöbler en förebild, där också Masreliez motivflora från de kungliga salongerna på Haga och Stockholms slott figurerar. Export prohibition Changes

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2102
09.06.2014 - 12.06.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2102
09.06.2014 - 12.06.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407