BYRÅ, sengustavianskt stockholmsarbete, Anders Scherlings art, fanerad med mahogny, lister och beslag av mässing, snedställda kannelerade hörn med linser och guttæ, avsmalnande ben med fothylsor, skiva av kalksten, höjd 84, 74 x 47 cm; smärre nagg PROVENIENS: Stopalo