Auktionsarchiv: Los-Nr. 1113

Byrå, stockholmsarbete i tidig rokoko

Schätzpreis
60.000 SEK - 80.000 SEK
ca. 7.158 $ - 9.544 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1113

Schätzpreis
60.000 SEK - 80.000 SEK
ca. 7.158 $ - 9.544 $
Zuschlagspreis:

Objektsbeskrivning BYRÅ, högklassigt stockholmsarbete i tidig rokoko av slottsverkstadskvalitet, Olof Martins art, fanerad med valnöt, brännförgyllda beslag av brons, lätt svängd form, markerade hörnstolpar med parkettläggning, kraftiga hörn- och fotbeslag i form av rocailler och växtornamentik, lådförstycken med friser och fält med romber, övre lådor med fack, nyckelskyltar och draghandtag med ymnig dekor av akantus, kartuscher och rocailler, facklister med mässingsskodda kälningar, sidostycken med romber och bärhandtag, delvis tandhyvlat blindträ, skiva av kolmårdsmarmor, nyckel medföljer, höjd 80, 140 x 64 cm; ställvisa lagningar, lambrekängbeslaget ej ursprungligt, skivan 1800-tal LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 260ff, jämför byråar utförd av Olof Martin

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1113
09.12.2020
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1113
09.12.2020
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407