BYST, 1800-talets första hälft, föreställande kung Karl XIV Johan (1763-1844), efter Bengt Erland Fogelberg klädd i uniform med Serafimerordens band och kraschan, bronspatinerad gips, höjd 78 cm; lagningar, smärre skador LITTERATUR: Härskarkonst, Nationalmuseum, Stockholm 2010, jämför byst av Bengt Erland Fogelberg i Nationalmuseums samlingar, sidan 68, nr 385, NMSk 2283