CARL AXEL ACKING, soffbord, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, Sverige 1940-tal, skiva i valnötsrot, benställning i bok, märkt SMF Bodafors, höjd 60, 110 x 54 cm; smärre slitage LITTERATUR Jämför, Form: Svenska slöjdföreningens tidskrift, Svenska slöjdföreningen, Stockholm, 1947, s. 44.