Auktionsarchiv: Los-Nr. 1990

CARL LARSSON, 1853-1919, Svea i rättarebostadens

Fine Art & Antiques
06.12.2011 - 08.12.2011
Schätzpreis
1.200.000 SEK - 1.500.000 SEK
ca. 175.359 $ - 219.199 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1990

Fine Art & Antiques
06.12.2011 - 08.12.2011
Schätzpreis
1.200.000 SEK - 1.500.000 SEK
ca. 175.359 $ - 219.199 $
Zuschlagspreis:

CARL LARSSON 1853-1919 Svea i rättarebostadens kök på Spadarvet Signerad och daterad C.L. 1917. Akvarell på papper fäst på duk, 60 x 47,5 cm. Den unga kvinnan med ett blårandigt förkläde över en lång rödrandig klänning med puffärmar är Hilma Kvarnbergs syster, den 17 år gamla Svea. Svea sitter i Erik och Hilmas kök i rättarebostaden på Spadarvet. Hon sitter och äter långmjölk, har Svea berättat. Genom fönstret ser man delar av Spadarvets trädgård och Spadarvssjön nedanför forsen i Sundborn. PROVENIENS I sin kassabok har Carl Larsson antecknat: "Såldt 1917 Juli: Svea Sundgren 1) sittande 2) stående med ris 2.000 kronor" Fru Malin Fritzner, Stockholm därefter i arv till nuvarande ägare UTSTÄLLD Carl Larsson 100 år, minnesutställning, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1953, nr 364, där kallades akvarellen felaktigt Suzanne vid bordet LITTERATUR Ulwa Neergaard: Carl Larsson - Signerat med pensel och penna, Stockholm 1999, katalognr 1700 Under 1910-talet sålde Carl Larsson främst sina verk genom Fritzes Kungl. Hofbokhandel i Stockholm och det som efterfrågas av kunderna är framför allt barnporträtten. År 1917 är det endast ett av barnen Larsson som fortfarande bor kvar hemma på Sundborn - Esbjörn. Carl Larsson fick använda grannbarnen och vänners barn som modeller i stället. De rättarpar och deras familjer som bodde och arbetade på Carl Larssons lantbruk Spadarvet återkommer också flera gånger i hans målningar. Gården hade Carl Larsson köpt 1897 för en del av betalningen han fick för freskerna på Nationalmuseum. Svea, som sitter vid köksbordet i rättarbostaden på Spadarvet, var syster med paret Larssons köksa Hilma Sundgren, som gifte sig med rättaren Erik Kvarnberg. Samma år som vår målning är utförd, arrangerade Liljevalchs konsthall i Stockholm "Hemutställningen", med syfte att visa möbler och husgeråd formgivna av kända svenska konstnärer och arkitekter. Målgruppen var arbetarklassen och tanken var att kunna sälja dessa möbler och föremål till ett billigt och överkomligt pris. Dessa tankar, sprungna ur den engelska Arts & Crafts-rörelsen, som redan vid sekelskiftet förespråkats av Ellen Key i devisen "Vackrare vardagsvara för alla" och som manifesterats i Carl Larssons publikation "Ett hem" år 1899, hade i denna utställning slagit ut i full blom. Carl Larssons målningar och bilder har haft en avgörande betydelse för hur vi uppfattar och tolkar det svenska inredningsidealet. Få, om någon, konstnär har på ett så genomgripande sätt påverkat det svenska kulturarvet som Carl Larsson I dag berör hans målningar oss genom en nostalgisk inblick i ett samhälle och liv som till stora delar inte längre finns kvar. När de målades hjälpte de till att omforma Sverige till att bli det moderna samhälle som ligger till grund för hur vi lever i dag. Ingen lyckades sprida dessa moderna vindar som Carl Larsson

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1990
06.12.2011 - 08.12.2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1990
06.12.2011 - 08.12.2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407