Auktionsarchiv: Los-Nr. 15

Chiesa cattolica. Missale Romanum ex decreto sacrosancti Concilii Tridentini restitutum Sancti Pii V. Pontificis Maximi jussu editum Clementis VIII. et Urbani VIII. auctoritate recognitum nunc denuo sub auspiciis ... Clementis XIII. ... Romae: excude...

Schätzpreis
0 £
Zuschlagspreis:
130 £
ca. 172 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 15

Schätzpreis
0 £
Zuschlagspreis:
130 £
ca. 172 $

Chiesa cattolica. Missale Romanum ex decreto sacrosancti Concilii Tridentini restitutum Sancti Pii V. Pontificis Maximi jussu editum Clementis VIII. et Urbani VIII. auctoritate recognitum nunc denuo sub auspiciis ... Clementis XIII. ... majori celebrantium commodo impressum. In quo omnia accuratè suis locis disposita sunt, & missae novissimae sanctorum adjectae. Romae: excudebant Joachim sumptibus eorundem fratrum, & Josephus Salvioni fratres, typographi Pontificii Vaticani in archilyceo Romano, ac Jo. Generosi Salomoni, 1761. In-folio (mm 355x240). Pagine XXXV, [1], 438, cvi, manca l'ultima carta bianca; carte [14]. Vignetta calcografica al frontespizio, illustrazioni incise su rame a piena pagina nel testo, capilettera xilografici. Frontespizio e testo in rosso e nero. Lievemente brunito, arrossature, qualche carta con strappi marginali, poche carte con tracce di antichi restauri al margine inferiore. Legatura coeva in pelle, cornici in oro ai piatti, fregi in oro al dorso, tagli gialli. Abrasioni ai bordi e agli angoli dei piatti. Non contiene l'Addenda censita in alcuni esemplari su ICCU SBN (con paginazione 8, [5], XIII, [12]), ma presenta alcune carte aggiunte in fine, non pertinenti all'edizione, variamente numerate e segnate, talvolta con indicazioni tipografiche (ad esempio Romae: ex typographia rev. Camerae Apostolicae, 1815). Queste carte aggiunte contengono le indicazioni liturgiche per vari giorni dell'anno, nello specifico: 6 febbraio S. Giacinta Marescotti, 24 maggio Missa in festo Beatae Mariae Virginis, 15 maggio In festo S. Isidori Agricolae, 4 giugno In festo S. Francisci Caracciolo, In festo SS. Cordis Jesu, 25 giugno In festo Sancti Gallcani, 7 luglio In festo Sanctae Pulcheriae, 18 luglio In festo S. Camilli de Lellis, 9 agosto In festo Sancti Emidii, 27 agosto In festo S. Josephi Calasanctii, 18 settembre In festo S. Josephi a Cupertino, 5 ottobre In festo S. Gallae Viduae, 20 ottobre In festo S. Johannis Cantii. Un'altra carta estranea all'impressione originale si trova inserite tra le pp. lxxiv e lxxv. Chiesa cattolica. Missale Romanum ex decreto sacrosancti Concilii Tridentini restitutum Sancti Pii V. Pontificis Maximi jussu editum Clementis VIII. et Urbani VIII. auctoritate recognitum nunc denuo sub auspiciis ... Clementis XIII. ... majori celebrantium commodo impressum. In quo omnia accuratè suis locis disposita sunt, & missae novissimae sanctorum adjectae. Romae: excudebant Joachim sumptibus eorundem fratrum, & Josephus Salvioni fratres, typographi Pontificii Vaticani in archilyceo Romano, ac Jo. Generosi Salomoni, 1761. Folio (355x240 mm). XXXV, [1], 438 pages, cvi, lacking the last blank leaf; [14] leaves. Engraved vignette to the title-page, woodcut full-page illustrations, engraved initials. Title-page and text printed in red and black. Slightly browned, foxing, a few leaves with marginal tears, a few leaves with traces of contemporary restorations to the lower margin. Contemporary leather, covers within frames tooled in gold , gilt tools to the spine, yellow edges. Scratches to the corners and to the extremities of the covers. In our copy lacks the Addenda recorded in some copies (with pagination 8, [5], XIII, [12]), but at the end of the volume are bound some leaves not pertaining to the edition, variously numbered and marked, sometimes with place and year of printing (eg Romae: ex typographia rev. Camerae Apostolicae, 1815). These added leaves contain the liturgical indications for various days of the year: 6th February S. Giacinta Marescotti, 24th May Missa in festo Beatae Mariae Virginis, 15th May In festo S. Isidori Agricolae, 4th June In festo S. Francisci Caracciolo , In festo SS. Cordis Jesu, 25th June In festo Sancti Gallcani, 7th July In festo Sanctae Pulcheriae, 18th July In festo St. Camilli de Lellis, 9th August In festo Sancti Emidii, 27th August In festo S. Josephi Calasanctii, 18th September In festo S. Josephi in Cupertino, 5th October In festo S. Gallae Viduae, 20th October I

Auktionsarchiv: Los-Nr. 15
29.05.2018
Forum Auctions
4 Ingate Place
London, SW8 3NS
Großbritannien und Nordirland
info@forumauctions.co.uk
+44 (0) 20 7871 2640

Auktionsarchiv: Los-Nr. 15
29.05.2018
Forum Auctions
4 Ingate Place
London, SW8 3NS
Großbritannien und Nordirland
info@forumauctions.co.uk
+44 (0) 20 7871 2640