Collier Silver och guld, 18K besatt med rosenslipade och gammalslipade diamanter, totalt c:a 11 ctv samt carréslipade syntetiska rubiner, totalt c:a 2 ctv. 1800-talets andra hälft, senare omarbetad, stämplar saknas. Mittdelen går att montera till separat hänge. Ursprungligen även monterbart som diadem. L c:a 50 cm, mittdelen c:a 90 x 55 mm. Vikt 883,6 gram. A silver and gold necklace set with rose- and old cut diamonds and carré cut synthetic rubies, originally second half of the 19th century.