COMMODE EN TOMBEAU, parisarbete i Louis XV, av Jean Demoulin (mästare i Paris verksam omkring 1700-talets mitt), signerad I*DEMOULIN, JME-stämpel, fanerad med jakaranda, förgyllda beslag med dekor av rocialler, ströblomster och voluter, skiva av grigio carnicio marmor, höjd 88, 116 x 59 cm; fanerskador och lagningar