STIKÅ ERIK HANSSON (1823-1897) eller hans krets, 1800-talets andra hälft, dalahäst, krusad i blått, gult och svart mot röd botten, höjd 18, längd 17,5 cm; slitage, ena bakbenet med komplettering Stockholms Auktionsverk tackar Rune Bondjers för värdefulla synpunkter vid katalogiseringen