Auktionsarchiv: Los-Nr. 2019

David von Kraffts ateljé, Ryttarporträtt Karl XI

Fine Art & Antiques
12.12.2017 - 14.12.2017
Schätzpreis
100.000 SEK - 125.000 SEK
ca. 11.878 $ - 14.848 $
Zuschlagspreis:
300.000 SEK
ca. 35.636 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 2019

Fine Art & Antiques
12.12.2017 - 14.12.2017
Schätzpreis
100.000 SEK - 125.000 SEK
ca. 11.878 $ - 14.848 $
Zuschlagspreis:
300.000 SEK
ca. 35.636 $

DAVID VON KRAFFT hans ateljé Sverige, 1600-tal Ryttarporträtt av Karl XI i vit brokadrock och guldbroderad blå kappa bärandes trikorn, i höger hand kommandostav Olja på duk, 255 x 255 cm. Påskrift: Carolus XI Anno 1696 PROVENIENS Tidigare i samlingarna på Kersö, Ekerö, Uppland. LITTERATUR Slott och herresäten i Sverige, Uppland 1, Kersö, Malmö 1967, sannolikt identisk med den målning omnämnd på sidan 339, "... ett väldigt ryttarporträtt av Karl XI av Ehrenstrahl (1696)" Möjligen är målningen en gåva av Karl XI till Joel Gripenstierna (1637-1697), ägare till Kersö. Målningar av samma typ finns på Frederiksborgs slott i Hillerød, Danmark, på Sturefors i Östergötland (290x284 cm), på Sandemar i Södermanland (126x118 cm), på svenska ambassaden i Helsingfors samt i samlingarna på Kungliga Slottet (287x281 cm).

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2019
12.12.2017 - 14.12.2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2019
12.12.2017 - 14.12.2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407