DRYCKESKANNA, av Bengt Olofsson, verksam i Stockholm 1631-1666, cylindrisk, tre fötter och tumgrepp i form av granatäpple, på locket graverad blad- och blombård samt text: "M *G * OXENVALDT * ELIZABET * IACOBS * D * MUNCH", invändigt förgylld, höjd 17 cm, vikt 785 g; smärre lagningar PROVENIENS Göran Hansson Oxenwaldt (1642-1703), kyrkoherde i Vall och När (Gotland), gift 1671 med Elisabeth Jacobsdotter Munk (1643-1715), dotter till stadskaplanen Jacob Munk Visby.