DUK, damast, 1800-talets andra hälft, mittfältet med oktogoner, bred bård med geometriskt mönster, märkt i rött broderi CS under grevlig krona, grevinnan Catarina Stenbock (1843-1916) gift med I:e hovjägmästare Magnus Herman af Petersens, Erstavik (1842-1903), 222 x 197 cm; smärre slitage och fläckar PROVENIENS: Forsby herrgård, Kalmar län