Auktionsarchiv: Los-Nr. 6481

Ehrensvärds resa till Italien

Schätzpreis
6.000 SEK - 8.000 SEK
ca. 786 $ - 1.049 $
Zuschlagspreis:
4.200 SEK
ca. 550 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 6481

Ehrensvärds resa till Italien

Schätzpreis
6.000 SEK - 8.000 SEK
ca. 786 $ - 1.049 $
Zuschlagspreis:
4.200 SEK
ca. 550 $

(EHRENSVÄRD, C. A.). Resa til Italien 1780, 1781, 1782. Skrifven 1782 i Stralsund. Stockholm (Kongl. tryckeriet) 1786. 4:o. (4), (1)-84 s. 38 konturetsningar (alla, genomgående lagerfläckad, till stor del i marginalen, 1 blad med mindre reva i marginalen). Bladet innan titelbladet (med texten om planscherna) saknas. Titelbladet med bortraderad namnteckning, delvis med minimala hål. Samtida hfrbd, delvis nött, sparsamt guldornerad rygg med upphöjda bind, skador i övre och nedre kant. Inlagan med bläckfläckar på s. 5-8, genomgående något brunfläckad. Exlibris Lave Beck-Friis och dennes namnteckning på försättsbladet, även ett delvis borttaget exlibris J. A. v. Gerdten. Planscher kunde även köpas separat hos bokbindare Martin på Regeringsgatan.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 6481
16.12.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 6481
16.12.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407