EINAR JOLIN 1890-1976 Tatiana i gul aftonklänning Signerad och daterad Jolin 1951. Olja på duk, 180 x 80 cm. Porträttet föreställer Einar Jolins hustru, operasångerskan Tatiana Angelini (1923-2006), född grevinna Scheremetiew. PROVENIENS Konstnären Einar Jolins samling UTSTÄLLD Jolin - Nerman, katalog nr 224, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1957, katalognr 182 (titel: "Tatiana i guldklädning")