EN KUNGLIG ARMLÄNSTOL, stockholmsarbete i Karl Johan, Nils Christian Saltons art, mahognyfanerad, uppsvängd stoppad rygg med volutformade avslut, svängda armlän, främre ben med skulpturerade och förgyllda tassfötter, sabelformade bakben, målad märkning i svart Kr.Pr. (Kronprins) stämplat HGK samt målat inventarienummer i blått 2770 och brännmärkt HGK, klädsel av svart skinn med tenlikor; slitage, armlän ranka, spår av dekorer, något kortade ben PROVENIENS: Kronprins Oskar, hertig av Södermanland, sedermera Oskar I (1799-1844) Husgerådskammarens samlingar LITTERATUR: Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, Stockholm 1991, sidan 100, jämför armlänstol från kronprins Oskars sängkammare, levererad 1823 av Nils Christian Salton Armlänstolen HGK 2770 (i 1878 års nummerserie) ingick i en post med sex likadana, avskrivna ur Husgerådskammarens samlingar och sålda 1883. De hade på 1870-talet varit placerade i tjänstgörande hovfrökens bostadsrum på Arvfurstens palats. Man kan anta att drottning Sofias, till vars hovstat hovfröken hörde, och Oskar II:s flytt från Arvfurstens palats till slottet efter tronskiftet 1872 varit anledningen till att stolarna blivit utrangerade. Beträffande märkningen Kr.Pr. är den inte helt entydig. Helt klart har den använts för kronprins Oskar, den blivande Oskar I, men faktiskt finns den också på föremål som varit Karl Johans enskilda egendom under 1810-talet.