ERIC GRATE 1896-1983 Komposition Monogramsignerad EG, daterad LXXXII och numrerad II/V. Guldpatinerad brons, höjd 37 cm (exkl. stenplatta). Komponerad 1982 PROVENIENS Konstnärens familj . "När jag nu ser tillbaka på min produktion under de sista 40 åren, är det en sak som tydligt framkommer för mig och det är enhetligheten trots den tillsynes mycket stora variationen. De flesta av dessa saker återgår ju i många fall till den värld som jag tidigt sökte mig till - det prismatiska, vegetativa, entomologiska och deras föreningar. Därtill alla de förvandlingar de fått genomgå när de förbundits med människan, människans former, människans villkor. Motiven har under årens lopp på nytt tagits upp, förvandlats, omvandlats, tillfogats nya element, berikats eller förenklats, avklätts. De bestående inspirationselementen synes mig i första hand ha varit Medelhavet och dess värld, den Nordiska naturen och den moderna tidens puls och rytm, om jag kan uttrycka det så." Eric Grate vid ett föredrag under hans utställning i Norrköping 1960.