Auktionsarchiv: Los-Nr. 1455

Ernst Josephson, Näcken

Schätzpreis
50.000 SEK - 60.000 SEK
ca. 5.965 $ - 7.158 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1455

Ernst Josephson, Näcken

Schätzpreis
50.000 SEK - 60.000 SEK
ca. 5.965 $ - 7.158 $
Zuschlagspreis:

Objektsbeskrivning ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Näcken Signerad Ernst Josephson Tusch på papper, 38 x 24 cm Märkt B/41 PROVENIENS Samling Dr Sten Lindeberg (1894-1954), Stockholm Privat svensk samling UTSTÄLLD Samlarnas utställning, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1949, katalognr 432 Ernst Josephson Minnesutställning, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1951, katalognr 416 (med titeln: Näckenhuvud) För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1455
09.12.2020
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1455
09.12.2020
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407