EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Miniatyrmuseet Två stycken. Signerade och daterade E. Lundquist 1924 samt Evert Lundquist 1954. Olja på duk, 26,5 x 21 cm respektive 25 x 30,5 cm. Lådans mått: 31 x 36,5 cm (stängd), 31 x 73,5 cm (öppen). Monterade i trälåda, plakett med inskription "Till Gotthard Johansson från Evert Lundquist den 8 maj 1957" PROVENIENS Redaktör fil. dr Gotthard Johansson, Stockholm Konstkritiker Stig Johansson, Stockholm LITTERATUR Evert Lundquist Ur ett målarliv, Stockholm 1996, avbildad sidan 134 (2)