FIGURGRUPP, "The Wine Pressers", Meissen, Tyskland 1800-talets slut, variant av Carl Johann Schönheits modell från 1785, porslin, polykromt bemålad, sockeln med förgylld dekor, märkt Meissen samt inpressat 240, höjd 25 cm; mindre nagg LITTERATUR Jämför Meissen collectors catalogue, Laurence Mitchell Antique Collectors club, Kina 1988, plansch 17