Auktionsarchiv: Los-Nr. 2034

Georg Pauli, Skidlöpare

Fine Art & Antiques
07.06.2016 - 09.06.2016
Schätzpreis
40.000 SEK - 50.000 SEK
ca. 4.812 $ - 6.015 $
Zuschlagspreis:
42.000 SEK
ca. 5.053 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 2034

Georg Pauli, Skidlöpare

Fine Art & Antiques
07.06.2016 - 09.06.2016
Schätzpreis
40.000 SEK - 50.000 SEK
ca. 4.812 $ - 6.015 $
Zuschlagspreis:
42.000 SEK
ca. 5.053 $

GEORG PAULI 1855-1935 Skidlöpare Signerad G Pauli. Olja på duk, 81 x 81 cm. Utförd omkring 1907 . PROVENIENS Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 1997, katalognr 1186 (inköpt av nuvarande ägaren) . Georg Pauli utförde på sommaren 1907 sitt mest omfattande privata uppdrag, fresko-utsmyckningarna i halvbrodern Albert Paulis magnifika villa i Djursholm utanför Stockholm. Villan hade ritats av Ragnar Östberg och i dess salong målade konstnären fyra stora fresker på temat Åldrar och årstider. I vinterbilden skildrade Pauli skidåkande ungdomar ur Albert Paulis familj. Auktionens målning är ett utsnitt från denna fresk med en yngling som spänner fast sina skidor.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2034
07.06.2016 - 09.06.2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2034
07.06.2016 - 09.06.2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407