Auktionsarchiv: Los-Nr. 364

Gösta Adrian-Nilsson, Badande män, 1940-tal

Moderna & Nutida
25.05.2021
Schätzpreis
80.000 SEK - 100.000 SEK
ca. 9.689 $ - 12.111 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 364

Moderna & Nutida
25.05.2021
Schätzpreis
80.000 SEK - 100.000 SEK
ca. 9.689 $ - 12.111 $
Zuschlagspreis:

Objektsbeskrivning GÖSTA ADRIAN-NILSSON 1884-1965 Badande män. Signerad GAN, sannolikt utförd 1943-45. Olja på pannå 47,5 x 58 cm PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Moderna, 26 oktober 2010, katalognummer 1147 UTSTÄLLD: Malmö konstmuseum, GAN utställning 19 juni-4 september 2011 GAN-kännaren Jan Torsten Ahlstrand (1938-2020) har bedömt målningen som utförd under åren 1943-45, då GAN bodde hos sin mor i Bjärred. Motivet bör vara hämtat från Bjärreds badplats. Målningen har drag av den surrealism som GAN utvecklade åren kring 1940, då han började utföra sina s k "vandringstavlor".

Auktionsarchiv: Los-Nr. 364
25.05.2021
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 364
25.05.2021
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407