Objektsbeskrivning GUNNAR NYLUND, skulptur, Rörstrand 1940-tal, stengods, i form av gumsehuvud, grå och vit glasyr, signerad R SWEDEN GN 33/200, utförd i maximalt 200 exemplar, höjd inklusive eksockel 34,5 cm