GUSTAF FJAESTAD 1868-1948 Vinternatt Gobeläng, signerad och daterad F1923, motiv av vinterlandskap, gobelängteknik, 126 x 153 cm. Gustaf Fjaestad gifte sig 1898 med konstnären Maja Hallén. Maja arbetade med gobelängvävnader och snart blev även maken intresserad. Gustaf insåg snart gobelängens konstnärliga möjlighet och började komponera kartonger och färdiga gobelänger med utgångspunkt i sitt konstnärskap. Hans motiv inspirerades av den levande naturen med mossor och lavar, strömmande vatten och snö i solnedgångsljus - allt kunde användas i detta skapande. Maja och Gustafs systrar Amelie och Anna blev involverade i vävandet och startade en egen vävstuga 1905. PROVENIENS Hammarö Auktionsverk, Karlstad 2007, katalognr 1068 LITTERATUR Jan Brunius: Svenska textilier: 1890-1990, Signum, Lund, 1994, jämför sidan 71