GUSTAF HESSELIUS II 1727-1775 Hösten Signerad och daterad G. Hesselius. fecit. 1761. Olja på duk fäst på masonit, 55,5 x 82 cm. Sannolikt ursprungligen ett av fyra dörröverstycken föreställande årstiderna, utförda till Åkerö, Bettna, Södermanland PROVENIENS Greve Carl Gustaf Tessin Åkerö