Auktionsarchiv: Los-Nr. 609

Hilding Linnqvist, Nattlig utflykt

Modern Art & Design
28.04.2014 - 29.04.2014
Schätzpreis
300.000 SEK - 400.000 SEK
ca. 45.875 $ - 61.167 $
Zuschlagspreis:
460.000 SEK
ca. 70.342 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 609

Modern Art & Design
28.04.2014 - 29.04.2014
Schätzpreis
300.000 SEK - 400.000 SEK
ca. 45.875 $ - 61.167 $
Zuschlagspreis:
460.000 SEK
ca. 70.342 $

HILDING LINNQVIST 1891-1984 Nattlig utflykt Signerad och daterad Hilding Linnqvist 1921. Olja på pannå, 28 x 20 cm. UTSTÄLLD Kritikernas val, Riksförbundet för bildande konst, utställning 237, katalognr 51 (under titeln I sena natten) Hilding Linnqvist - retrospektiv, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1957 Hilding Linnqvist Moderna Museet, Stockholm 1987, katalognr 33 Hilding Linnqvist Göteborgs Konstmuseum 1987, katalognr 33 . Medan den ena konstriktningen avlöste den andra ute i Europa under 1910-talet blommade i Sverige en av vårt lands mest folkkära och genuina konst, nämligen naivism. Några målare som var med och skapade den svenska naivismen var bland andra Eric Hallström Gideon Börje Axel Nilsson och Hilding Linnqvist De presenterade ett måleri som vände sig från de expressionistiskt uttrycksfulla och dominerande matisseeleverna som före kriget förankrats i den internationella konsten. Naivisterna fann istället sina motiv i det som skedde runt omkring dem, i kulturhistorien och litteraturen, och skildrade detta på ett till viss del realistiskt sätt genom det oskolade barnets ögon. De sökte sig tillbaka till det intimt mänskliga och fann inspiration bland annat i det svenska 1800-talets nationalromantik, men utan dennas bombastiska nationalism. Där finns de diskreta färgackorden och ett nästan förälskat detaljbroderi som rymmer så mycket hjärta. . Naivistiska tendenser inom konsten har förekommit under flera perioder i konsthistorien. Den egentliga födelsen av stilen kom runt sekelskiftet 1900 med Paul Gauguin som främst influerades av det exotiskt primitiva. Samtidigt fanns även en antiakademisk strömning som upphöjde folkkonstens ursprunglighet som stilideal, med självlärda konstnärer som Henri Rousseau i spetsen. . Upptäckten att förbisedda motiv kunde pressas på intensiva uttrycksvärden, tills de gav ifrån sig ett koncentrat av tidigare obemärkt skönhet, var oerhört eggande. Vardaglighetens tristess kunde genom naivistens trollstav förbytas i sin motsats. I storstadens utkanter - förstäderna där den stundande industrialismen mötte småstadsidyllen - fann de sina källor till inspiration. Det var det imaginativa flödets tid där fantasin och känslans lek fick råda och den faktiska iakttagelsen stå tillbaka. . Idag, ungefär hundra år efter naivismens genombrott, ser vi tydligt dess särställning inom den europeiska konsthistorien. I de svenska naivisternas krets är Hilding Linnqvist den mest komplicerade tillika den mest litteräre och han utvecklades till en överraskningarnas konstnär med särskild förmåga att se skönheten där ingen annan såg den. Inspirerad av Edvard Munch fann han rätt snart en personlig, lyriskt laddad form och Ernst Josephsons sjukdomskonst bidrog i hög grad till vägledning och frigörelse. . Auktionens målning Nattlig utflykt är utförd 1921, en period av utlandsvistelser och förnyad inspiration. Målningens gestalter rör sig på en stenlagd gränd med husfasader på bägge sidor. Fönster och dörrar på vid gavel bjuder betraktarens blick att leta runt bland detaljerna; duvorna på fönsterbläcket, igelkotten i vägrenen, ljusskenet som sprider sig i en portuppgång och in i målningens bakgrund till en grind in i en prunkande trädgård. Att se det lilla och vara lyhörd för vardaglighetens skönhet förunnades denne konstnär. . Linnqvist fortsatte att utveckla sitt konstnärskap under hela sitt liv och ständigt finna nya källor till inspiration. Han skrev själv i sina Tankar om konst publicerade 1949 att: . "Rutinen lägger sig aldrig över känslan och den oavlåtliga förtjusningen över jordens behag. Det är kanske just det elementet i det amatörmässiga vi vill rädda med oss in i yrkets perfektion."

Auktionsarchiv: Los-Nr. 609
28.04.2014 - 29.04.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 609
28.04.2014 - 29.04.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407